Zgłoszenie budowy lub wykonania innych robót budowlanych
Zgłoszenie budowy lub wykonania innych robót budowlanych
Jakie dokumenty trzeba złożyć:
- Zgłoszenie, w którym należy określić rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonanie robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia (wzór formularza PB-2 (277,84KB) ).
- Oświadczenie, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (wzór formularza PB-5 (250,86KB) ).
- Odpowiednie szkice lub rysunki (w zależności od potrzeb).
- Pozwolenia, uzgodnienia i opinie, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw, w szczególności decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, lub kopie tych pozwoleń, uzgodnień, opinii i innych dokumentów.
- Projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane w przypadku:
a) budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 9, 23 i 30,
b) instalowania, o którym mowa w art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. e ustawy Prawo budowlane. - Projekt zagospodarowania działki lub terenu, wykonany przez projektanta posiadającego wymagane uprawnienia budowlane, w przypadku budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 27 i 28 ustawy Prawo budowlane.
- Uzgodnienie projektu zagospodarowania działki lub terenu pod względem ochrony przeciwpożarowej – w przypadku budowy instalacji gazowej, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 9 i 30 oraz instalowania, o którym mowa w art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. e ustawy Prawo budowlane.
- Dokumenty, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 1-4 ustawy Prawo budowlane, w przypadku budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-4 w/w ustawy.
- Dokumenty, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 1, 2 i 4 ustawy Prawo budowlane, w przypadku budowy, o której mowa w art. 29 ust. 3 pkt 1 lit. a, oraz instalowania, o którym mowa w art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. d w/w ustawy.
Kto załatwia sprawę:
Oddział Architektury i Budownictwa w Wydziale Infrastruktury i Rolnictwa
Kujawsko–Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 3,
bud. B, XIII p.
Opłaty:
Dokonujący zgłoszenia i/lub składający pełnomocnictwo zobowiązany jest załączyć dowód wniesienia należnej opłaty skarbowej. Wysokość opłaty skarbowej należy ustalić na podstawie załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
Opłatę skarbową należy wnieść, zgodnie z właściwością, na rachunek Urzędu Miasta Bydgoszczy:
Urząd Miasta Bydgoszczy
Wydział Podatków i Opłat Lokalnych
ul. Jezuicka 6-14, 85-122 Bydgoszcz
numer rachunku: 52 1240 6960 3892 1000 0000 0000
Dowód uiszczenia należnej opłaty skarbowej pozostawia się w aktach sprawy. Na żądanie podmiotu, który dokonał zapłaty opłaty skarbowej, dowód zapłaty może zostać zwrócony na zasadach określonych przepisem § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r., w sprawie zapłaty opłaty skarbowej.
Kiedy będzie załatwiona sprawa:
Zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Organ administracji architektoniczno-budowlanej, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, może, w drodze decyzji, wnieść sprzeciw. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.
Czy i do kogo można się odwołać:
- od przyjętego zgłoszenia odwołanie nie przysługuje,
- od decyzji o sprzeciwie do zgłoszenia przysługuje odwołanie do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
Ponadto warto wiedzieć:
W przypadku nierozpoczęcia wykonywania robót budowlanych przed upływem 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia, rozpoczęcie tych robót może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.