Wydanie/wymiana dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu obywatela Unii Europejskiej
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2006 r. Nr 144, poz. 1043 z późn. zm.);
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz.267 t.j.);
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 sierpnia 2006 r. w sprawie wniosków i dokumentów dotyczących prawa stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywateli Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2006 r., Nr 154, poz. 1106 z późn. zm.).
Miejsce załatwiania spraw:
Oddział Zezwoleń na Pracę oraz Rejestracji Zaproszeń i Obywateli UE w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Bydgoszczy.
ul. Konarskiego 1-3, 85-950 Bydgoszcz
email:
Przyjmowanie wniosków; pokój 32, budynek B, III piętro
godz. pn, czw., pt, 08.00-15.00; wt. 08.00-16.00 (16.00-17.45 pokój 33, III piętro, budynek B) śr. 08.00-12.00
Dokumenty:
Dokumenty wymagane do wydania dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu obywatela Unii Europejskiej:
- formularz wniosku wypełnionego czytelnie w języku polskim,
- ważny dokument podróży albo inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo,
- aktualne zaświadczenie potwierdzające wykonanie obowiązku meldunkowego,
- cztery aktualne fotografie spełniające następujące wymagania:
- nieuszkodzone, kolorowe, o dobrej ostrości;
- wymiary 35 mm x 45 mm;
- wykonane nie wcześniej niż w ciągu 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
- przedstawiające wizerunek twarzy cudzoziemca od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, na jednolitym jasnym tle, w pozycji frontalnej, patrzącego na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami, a także odwzorowują naturalny kolor jego skóry;
- przedstawiające wyraźnie oczy cudzoziemca, a zwłaszcza źrenice, linia oczu cudzoziemca jest równoległa do górnej krawędzi fotografii;
Uwaga: Wnioskodawca noszący nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może dołączyć do wniosku fotografię przedstawiającą go w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny. W takim przypadku do wniosku dołącza się oświadczenie cudzoziemca o przynależności do wspólnoty wyznaniowej.
- dokumenty potwierdzające nieprzerwany 5 letni pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Istotne informacje
- Wydanie dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu następuje na wniosek obywatela UE.
- Wniosek o wydanie/ wymianę dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu obywatela Unii Europejskiej składa się u wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca.
- Wniosek o wydanie/ wymianę dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu obywatela UE składa się osobiście. Wymóg osobistego złożenia wniosku nie dotyczy małoletniego.
- Obywatel UE nabywa prawo stałego pobytu po upływie 5 letniego nieprzerwanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za nieprzerwany, w przypadku gdy przerwy w nim nie przekroczyły łącznie 6 miesięcy w roku.
Pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie przerywa opuszczenie tego terytorium na okres dłuższy niż 6 miesięcy z powodu:- odbycia obowiązkowej służby wojskowej,
- ważnej sytuacji osobistej, w szczególności ciąży, porodu, choroby, studiów szkolenia zawodowego, oddelegowania, która wymaga pobytu poza tym terytorium, pod warunkiem że okres ten jest nie dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.
- Obywatel UE nabywa prawo stałego pobytu przed upływem 5 letniego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jeżeli jest:
- pracownikiem lub osobą pracującą na własny rachunek, która w chwili zakończenia wykonywania pracy lub innej działalności zarobkowej we własnym imieniu i na własny rachunek osiągnęła wiek emerytalny określony przez polskie przepisy dotyczące ubezpieczenia emerytalnego lub która zakończyła wykonywanie pracy w celu przejścia na wcześniejszą emeryturę, jeżeli przedtem przez okres 12 miesięcy wykonywała pracę lub inną działalność zarobkową we własnym imieniu i na własny rachunek na terytorium RP i przebywała na tym terytorium nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 3 lata;
- pracownik lub osoba pracująca na własny rachunek, która zaprzestała wykonywania pracy lub innej działalności zarobkowej we własnym imieniu i na własny rachunek na tym terytorium z powodu trwałej niezdolności do pracy, jeżeli przebywała na tym terytorium nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 2 lata;
- pracownik lub osoba pracująca na własny rachunek, która po upływie 3 lat nieprzerwanego pobytu i wykonywania pracy lub innej działalności zarobkowej we własnym imieniu i na własny rachunek na tym terytorium wykonuje pracę lub inną działalność zarobkową we własnym imieniu i na własny rachunek w innym państwie członkowskim, przebywając nadal na terytorium RP, dokąd powraca co najmniej raz w tygodniu.
- Przy odbiorze dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu obywatel UE okazuje dokument potwierdzający tożsamość, a w przypadku, gdy odbioru dokonuje pełnomocnik wnioskodawcy- także pełnomocnictwo do odbioru dokumentu.
- Cudzoziemcowi odmawia się wydania dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu obywatela UE, w przypadku gdy: nie spełnia warunków do wydania dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu obywatela UE, pobyt obywatela UE stanowi zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.