Sprawozdawczość statystyczna z zakresu „zdrowie i ochrona zdrowia”
Podstawa prawna
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 października 2022 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2023 (Dz.U. 2022 poz. 2453)
– Rada Ministrów ustala corocznie rozporządzenie na podstawie art. 18 ustawy o statystyce publicznej - Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 773) – art. 7 ust. 1, art. 30 ust. 1 pkt 3
Obowiązki statystyczne
Obowiązek przekazywania sprawozdań statystycznych dotyczących prowadzonej działalności, według przepisów ustawy o statystyce publicznej oraz programu badań statystycznych statystyki publicznej, mają wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, czyli:
- podmioty lecznicze
- praktyki zawodów medycznych: lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych i fizjoterapeutów
zarejestrowane w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL).
Formy i terminy oraz miejsca przekazywania danych statystycznych określone są szczegółowo w corocznie publikowanym Programie badań statystycznych statystyki publicznej (Pbssp) na dany rok, dział „1.29 Zdrowie i ochrona zdrowia”.
Obowiązkiem sprawozdawczym są objęte są wszystkie praktyki zawodów medycznych niezależnie od kodu rodzaju praktyki jaki jest wpisany w księdze rejestrowej:
- 93 - indywidualna praktyka wyłącznie w zakładzie leczniczym
- 94 - indywidualna specjalistyczna praktyka wyłącznie w zakładzie leczniczym
- 95 - indywidualna praktyka wyłącznie w miejscu wezwania
- 96 - indywidualna specjalistyczna praktyka wyłącznie w miejscu wezwania
- 98 - indywidualna praktyka
- 99 - indywidualna specjalistyczna praktyka
- 97 - grupowa praktyka
Sprawozdania należy sporządzić również w przypadku udzielania świadczeń wyłącznie komercyjnie.
Podstawą do zwolnienia z obowiązku sprawozdawczego może być wyłącznie odpowiedni wpis w księdze rejestrowej z informacją o zawieszeniu lub zaprzestaniu działalności.
Zmiany zapisów w księgach rejestrowych: https://rpwdl.ezdrowie.gov.pl/ zakładka "kontakt".
Jeśli lekarz/lekarz dentysta/pielęgniarka/położna/fizjoterapeuta prowadzi działalność w ramach podmiotu leczniczego i praktyki zawodowej ma obowiązek elektronicznego przesłania sprawozdań z obydwu typów działalności.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego sprawozdawczość statystyczną z zakresu "zdrowie i ochrona zdrowia" ustaloną w programie badań statystycznych statystyki publicznej i prowadzoną przez Ministra Zdrowia koordynuje m.in. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, Wydział Zdrowia – Kujawsko-Pomorskie Centrum Zdrowia Publicznego.
Udział w badaniach statystycznych jest obowiązkowy.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o statystyce publicznej podmioty określone w programie badań statystycznych są obowiązane do udzielenia i przekazania prowadzącemu badanie pełnych, zgodnych ze stanem faktycznym, rzetelnych i wyczerpujących danych, zgodnie ze szczegółowym zakresem, w formie, postaci i terminach określonych w tym programie.
W przypadku odmowy wykonania obowiązku statystycznego, przekazania danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym lub po upływie wyznaczonego terminu w art. 56-58 wym. ustawy przewidziane zostały sankcje karne.
Wszelkie informacje przekazywane w sprawozdaniach, zbierane w ramach badań statystycznych statystyki publicznej są objęte tajemnicą statystyczną. Dane jednostkowe identyfikowalne zgodnie z art. 10 i art. 38 ustawy o statystyce publicznej podlegają bezwzględnej ochronie i nie mogą być publikowane ani udostępniane.
Zasady przekazywania sprawozdań
Obowiązuje ELEKTRONICZNA FORMA przekazania sprawozdań „MZ”,
za pośrednictwem serwisu teleinformatycznego System Statystyki w Ochronie Zdrowia (SSOZ).
Rejestracji do systemu należy dokonać zgodnie z podręcznikiem użytkownika dla pracownika jednostki sprawozdawczej. Poniżej instrukcja do logowania.
Do każdego sprawozdania w systemie SSOZ dołączona jest instrukcja wypełniania, z którą należy się zapoznać.
Dedykowaną przeglądarką do pracy w systemie jest bezpłatna MOZILLA FIREFOX.
W przypadku realizacji obowiązku sprawozdawczego w formie elektronicznej nie należy przesyłać sprawozdań w wersji papierowej.
Forma papierowa przekazania danych jest dopuszczalna wyłącznie dla podmiotów o liczbie pracujących nie większej niż 5 osób.
Pbssp nie określa innej formy przekazywania danych np. telefonicznej.
Instrukcja logowania do systemu SSOZ
Użytkownicy reprezentujący podmioty wykonujące działalność leczniczą logują się do systemu SSOZ (https://ssoz.ezdrowie.gov.pl) wykorzystując konta utworzone na potrzeby poprzednich okresów sprawozdawczych.
W przypadku aktualizacji hasła lub przypomnienia loginu do kont już zarejestrowanych - prosimy o kontakt: tel. +48 52 349 7452;
Nowych użytkowników systemu SSOZ prosimy o zarejestrowanie się.
Należy wejść w zakładkę „Nie masz konta? Zarejestruj” i wypełnić formularz rejestracyjny.
Wypełnić „Dane podstawowe” nowego użytkownika.
Wybrać odpowiedni typ jednostki sprawozdawczej (podmiot leczniczy, praktyka).
Wypełnić wyłącznie JEDNO z pól „NIP” lub „Nr księgi rejestrowej” i „tabulacją” lub kursorem przejść na inne pole.
Numer księgi rejestrowej można sprawdzić na stronie RPWDL.
Załaduje się pole „Jednostka” i należy wybrać odpowiednią jednostkę.
Wszystkie inne pola zostaną wypełnione automatycznie.
Jeśli w danych znajdują się informacje nieaktualne prosimy je opisać na wydrukowanym wniosku rejestrowym. Dane pobierane są z księgi rejestrowej i aktualizowane w systemie raz w roku, przed rozpoczęciem okresu sprawozdawczego.
Nowy użytkownik dopisuje się do podmiotu, który w systemie już istnieje.
Nie należy uzupełniać wszystkich pól w dziale „Dane Jednostki”, bo wtedy nadpisuje się jednostkę w systemie, a ona ma zostać wybrana.
W przypadku obowiązku wypełniania sprawozdań typu „MZ” nie należy zaznaczać opcji dostępu „do sprawozdań finansowych”.
Po poprawnej rejestracji należy pobrać formularz rejestracji w formacie "pdf".
Pobranie formularza można zrobić w każdej chwili logując się wybrany login i hasło.
Wygenerowany formularz w formacie „pdf” należy:
- wydrukować, podpisać, opieczętować oraz PRZESŁAĆ ELEKTRONICZNIE e-mailem (skan/zdjęcie telefonem komórkowym) lub faxem do administratora wojewódzkiego wskazanego w lewym, górnym rogu formularza.
- lub opcjonalnie podpisać elektronicznym podpisem kwalifikowanym (bez konieczności wydruku formularza) oraz PRZESŁAĆ ELEKTRONICZNIE do administratora wojewódzkiego wskazanego w lewym, górnym rogu formularza
Po dopełnieniu procedury, konto zostanie aktywowane i będzie można dokonać logowania do systemu, wypełnić obowiązujące sprawozdania i przesłać je elektronicznie w systemie SSOZ.
Pozostałe informacje
Sprawozdania typu MZ-88 i MZ-89 to sprawozdania kadrowe, są obligatoryjne dla wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym praktyk zawodów medycznych.
Informacje na stronach Centrum e-Zdrowia
Sprawozdania z działalności danej jednostki przypisywane są na podstawie kodów resortowych z Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą oraz na podstawie ankiety przypisującej sprawozdania, pojawiającej się przy pierwszym logowaniu do systemu (należy ją bezwzględnie wypełnić).
Adres korespondencyjny:
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Wydział Zdrowia – KPCZP
ul. Jagiellońska 3
85-950 Bydgoszcz
tel. +48 52 349 7430
fax. +48 52 349 7432
Osoby do kontaktu
MZ-88, MZ-89 (podmioty lecznicze) – tel. +48 52 349 7436 – Dagmara Karczewska,
MZ-88, MZ-89, MZ-11 (praktyki zawodów medycznych); MZ-06 – tel. +48 52 349 7433, 695 143 770 – Wanda Maras,
MZ-11 (AOS); MZ-13, MZ-14 – tel. +48 52 349 7437 – Waldemar Doliński,
MZ-11 (POZ); MZ-24; MZ-06 – tel. +48 52 349 7450 – Agnieszka Rzeszotarska,
MZ-15, MZ-19, MZ-29, MZ-29A, MZ-30 – tel. + 48 52 349 7416
obsługa kont użytkowników systemu SSOZ (rejestracja nowych użytkowników, problemy z logowaniem, aktualizacja hasła), karta szpitalna MZ/Szp-11 – tel. +48 52 349 7452 – Magdalena Kardasz,
Komunikaty informacyjne dla praktyk zawodowych na stronach WWW
praktyki lekarskie
https://www.bil.org.pl/aktualnosci/3395-komunikat-sprawozdawczosc-statystyczna-za-rok-2023.html
https://kpoil.torun.pl/aktualnosci.html (informacja z dnia 29-01-2024; Sprawozdawczość statystyczna w roku 2024 z zakresu "zdrowie i ochrona zdrowia" za rok 2023
praktyki pielęgniarskie
https://www.oipip.torun.pl/2024/01/22/sprawozdawczosc-statystyczna/
http://www.izbapiel.wloclawek.pl/ (zakładka: Sprawozdawczość statystyczna w roku 2024 z zakresu „zdrowie i ochrona zdrowia” za rok 2023)
https://nipip.pl/komunikat-w-sprawie-obowiazku-sprawozdawczego-dla-praktyk/
praktyki fizjoterapeutów
https://kif.info.pl/informacje/obowiazek-statystyczny-fizjoterapeutow-2024/
Wyciąg z Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2023
Dział 1.29. ZDROWIE I OCHRONA ZDROWIA
Symbol i nazwa sprawozdania | Podmioty zobowiązane | Termin przekazania |
MZ-88 | WSZYSTKIE PODMIOTY wykonujące działalność leczniczą udzielające ambulatoryjnych i stacjonarnych świadczeń zdrowotnych, w tym praktyki zawodowe lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych i fizjoterapeutów oraz regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa | do 10 kwietnia 2024 r. |
MZ-89 | WSZYSTKIE PODMIOTY wykonujące działalność leczniczą udzielające ambulatoryjnych i stacjonarnych świadczeń zdrowotnych, w tym praktyki zawodowe lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych i fizjoterapeutów oraz regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa | do 10 kwietnia 2024 r. |
MZ-11 | podmioty wykonujące działalność leczniczą udzielające ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych | do 29 marca 2024 r. |
MZ-13 | podmioty wykonujące działalność leczniczą udzielające ambulatoryjnych, specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w zakresie chorób płuc i gruźlicy | do 22 lutego 2024 r. |
MZ-14 | podmioty wykonujące działalność leczniczą udzielające ambulatoryjnych, specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w zakresie chorób przenoszonych drogą płciową | do 1 marca 2024 r. według stanu na 31 grudnia 2023 r. |
MZ-15 | podmioty wykonujące działalność leczniczą udzielające ambulatoryjnych, specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w zakresie zdrowia psychicznego | do 28 lutego 2024 r. |
MZ-19 | podmioty wykonujące działalność leczniczą udzielające ambulatoryjnych, specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w zakresie leczenia środowiskowego/domowego | do 15 lutego 2024 r. |
MZ-24 | podmioty wykonujące działalność leczniczą udzielające ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w zakresie ginekologii i położnictwa | do 14 lutego 2024 r. według stanu na 31 grudnia 2023 r. |
MZ-29 | podmioty wykonujące działalność leczniczą udzielające stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych w zakresie leczenia szpitalnego z wyłączeniem szpitali psychiatrycznych | do 23 lutego 2024 r. według stanu na 31 grudnia 2023 r. |
MZ-29A sprawozdanie | podmioty wykonujące działalność leczniczą udzielające stacjonarnych świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki długoterminowej i hospicyjnej | do 23 lutego 2024 r. według stanu na 31 grudnia 2023 r. |
MZ-30 | podmioty wykonujące działalność leczniczą udzielające stacjonarnych świadczeń zdrowotnych w zakresie zdrowia psychicznego, leczenia odwykowego, rehabilitacji narkomanów z wyłączeniem szpitali ogólnych oraz regionalne ośrodki psychiatrii sądowej, Krajowy Ośrodek Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich | do 15 lutego 2024 r. |
MZ-06 | Podmioty wykonujące działalność leczniczą udzielające ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych oraz higienistki szkolne w zakresie opieki profilaktycznej nad dziećmi i młodzieżą szkolną | do 30 września 2024 r. |
MZ/Szp-11 | Szpitale – zakłady lecznicze, w których podmiot leczniczy wykonuje działalność leczniczą w rodzaju świadczenie szpitalne, w tym samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej MSWiA i MON | raz w miesiącu do 20 dnia po miesiącu za miesiąc i do 20 stycznia 2024 r. za grudzień 2023 r. |
Wzory formularzy statystycznych do pobrania ze strony internetowej Centrum e-Zdrowia (zakładka Badania i Dane/Formularze statystyczne)
Informacje dotyczące szczegółowego formatu przekazywanych danych można znaleźć na stronie GUS w zakładce Działalność statystyki publicznej / Szczegółowy format przekazywanych danych (https://bip.stat.gov.pl/dzialalnosc-statystyki-publicznej/szczegółowy-format-przekazywanych-danych/)
Tajemnica statystyczna
Dane statystyczne będące w posiadaniu Wydziału Zdrowia – KPCZP są zbierane w ramach badań statystycznych statystyki publicznej. Dane jednostkowe identyfikowalne zgodnie z art. 10 i art. 38 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej podlegają bezwzględnej ochronie (tajemnica statystyczna) i nie mogą być publikowane ani udostępniane.