Wojewódzka Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Bydgoszczy
Strona archiwalna
K O M U N I K A T
W czasie stanu epidemii NIE ULEGŁY ZAWIESZENIU terminy związane ze złożeniem wniosku do Wojewódzkiej Komisji do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych określone w art. 67 c ust. 2 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Tym samym wniosek wnosi się w terminie 1 roku od dnia, w którym podmiot składający wniosek dowiedział się o zakażeniu, uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia albo nastąpiła śmierć pacjenta, jednakże termin ten nie może być dłuższy niż 3 lata od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie skutkujące zakażeniem, uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia albo śmiercią pacjenta.
Przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji
Ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych
w Bydgoszczy
Milena Szuchnik
Wojewódzka Komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych mieści się w siedzibie Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 3.
Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych:
Milena Szuchnik
Obsługę Komisji zapewnia:
Wydział Zdrowia Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy
ul. Jagielońska 3, II piętro
telefon kontaktowy: 52 349-7442 lub 52 349-7446
Komisja jest organem postępowania mediacyjnego lub ugodowego, który w ramach posiadanych kompetencji ustala czy zdarzenie, którego następstwem była szkoda majątkowa lub niemajątkowa, stanowiło zdarzenie medyczne.
Zgodnie z ustawą z dnia 6 listopada 2008r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2020 r., poz. 849) zdarzeniem medycznym jest:
„Zdarzenie zakażenia pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta albo śmierci pacjenta będącego następstwem niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną:
- diagnozy, jeżeli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, przyczyniając się do rozwoju choroby,
- leczenia, w tym wykonania zabiegu operacyjnego,
- zastosowania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego”.
PRZEPISY DOTYCZĄ TYLKO I WYŁĄCZNIE ZDARZEŃ MAJĄCYCH MIEJSCE PO DNIU 1 STYCZNIA 2012 R. I POWSTAŁYCH W TRAKCIE UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH W SZPITALU.
ZASADY DOCHODZENIA ROSZCZEŃ:
- Powstanie zdarzenia medycznego.
- Skierowanie wniosku przez pacjenta lub jego spadkobierców do wojewódzkiej komisji właściwej ze względu na siedzibę szpitala, w celu ustalenia czy doszło do zdarzenia medycznego.
- Przekazanie wniosku do szpitala i ubezpieczyciela szpitala.
- Rozpatrzenie wniosku przez komisję i wydanie orzeczenia o istnieniu zdarzenia lub jego braku.
- Jeśli komisja ustali że do zdarzenia nie doszło sprawa zostaje zamknięta i pacjentowi przysługuje możliwość dochodzenia roszczenia na drodze postępowania sądowego.
- Jeśli komisja ustali, że do zdarzenia doszło składa orzeczenia do zakładu ubezpieczeń i kierownika szpitala; na podstawie wydanego orzeczenia zakład ubezpieczeń składa wnioskodawcy propozycję świadczenia.
- Wnioskodawca może przyjąć propozycję i zakończyć sprawę ugodą, jednocześnie zrzekając się wszelkich roszczeń powstałych i przyszłych lub odrzucić propozycję i skierować sprawę na drogę postępowania sądowego.
OSOBA UPRAWNIONA Z USTAWY DO ŚWIADCZENIA W RAMACH ZDARZENIA MEDYCZNEGO MA ROK NA ZŁOŻENIE WNIOSKU OD DNIA, W KTÓRYM DOWIEDZIAŁA SIĘ O ZAKAŻENIU, USZKODZENIU CIAŁA LUB ROZSTROJU ZDROWIA ALBO KIEDY NASTĄPIŁA ŚMIERĆ PACJENTA, JEDNAK NIE DŁUŻEJ NIŻ W TERMINIE 3 LAT OD DNIA W KTÓRYM ZDARZENIE NASTĄPIŁO.
TRYB SKŁADANIA WNIOSKU
Wniosek złożyć może sam pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy, a w razie śmierci pacjenta wniosek składają jego spadkobiercy - w odniesieniu do zdarzeń medycznych, które miały miejsce w szpitalu zlokalizowanym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Wniosek można składać osobiście w siedzibie Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy przy ul. Konarskiego 1-3, Kancelaria ogólna, pok. nr 4 lub przesłać pocztą na adres:
Wojewódzka Komisja ds. Orzekania
o Zdarzeniach Medycznych w Bydgoszczy
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki – Wydział Zdrowia
ul. Jagielońska 3,85-950 Bydgoszcz
WNIOSEK DOTYCZĄCY ZDARZENIA MEDYCZNEGO MAJĄCEGO MIEJSCE PRZED 1 STYCZNIA 2012 R., NIEKOMPLETNY LUB NIENALEŻYCIE OPŁACONY ZWRACANY JEST BEZ ROZPATRZENIA.
Wniosek musi zawierać:
- dane pacjenta: imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość,
- imię i nazwisko przedstawiciela ustawowego (jeżeli dotyczy),
- imiona i nazwiska wszystkich spadkobierców (jeżeli dotyczy),
- wskazanie, który ze spadkobierców reprezentuje pozostałych w postępowaniu przed wojewódzką komisją (jeżeli dotyczy),
- adres do doręczeń,
- dane podmiotu leczniczego prowadzącego szpital: firmę (nazwę), adres siedziby oraz adres szpitala,
- uzasadnienie wniosku zawierające uprawdopodobnienie zdarzenia medycznego oraz szkody majątkowe lub niemajątkowe,
- wskazanie, czy przedmiotem wniosku jest zakażenie, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia albo śmierć pacjenta,
- propozycję wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia,
- dowody uprawdopodabniające okoliczności wskazane we wniosku,
- postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku w przypadku śmierci pacjenta oraz pełnomocnictwo do reprezentowania pozostałych spadkobierców, w przypadku złożenia wniosku przez co najmniej jednego z nich.
ZAŁĄCZNIKI DO WNIOSKU ZAWIERAJĄCE DOKUMENTACJĘ MEDYCZNĄ NALEŻY SKŁADAĆ W ZAMKNIĘTEJ KOPERCIE Z IMIENIEM I NAZWISKIEM OSOBY SKŁADAJĄCEJ WNIOSEK ORAZ OPATRZONEJ DOPISKIEM : „DOKUMENTACJA MEDYCZNA - NIE OTWIERAĆ”
Do wniosku należy dołączyć dowód wniesienia należnej opłaty w wysokości 200 zł, która podlega zaliczeniu na poczet postępowania przed komisją. Opłatę za wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego można uiścić w formie przelewu na konto:
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
nr konta: 56 1010 1078 0000 4222 3100 0000
NBP O/O Bydgoszcz
z dopiskiem „opłata za wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego”
UWAGA: WNIOSEK WRAZ Z ZAŁĄCZNIKAMI SKŁADAĆ NALEŻY W 3 EGZEMPLARZACH.
TRYB POSTĘPOWANIA
- Po złożeniu i opłaceniu wniosek trafia do szpitala oraz właściwego ubezpieczyciela, którzy w terminie 30 dni przedstawią swoje stanowisko.
- Po otrzymaniu propozycji od ubezpieczyciela wnioskodawca ma 7 dni na złożenie za pośrednictwem Komisji oświadczenia o jej przyjęciu albo odrzuceniu. Ponadto na orzeczenie Komisji strony postępowania mają 14 dni na złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy składa się do Komisji.
- Komisja działa w oparciu o ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, jednakże w sprawach nieuregulowanych stosuje przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.
- Komisja orzeka w składzie 4-osobowym.
- Komisja dąży do rozpatrzenia wniosku i wydania orzeczenia w ciągu 4 miesięcy.
- Podstawy organizacji i pracy Komisji zawiera jej regulamin.
II Kadencja Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Bydgoszczy
Zarządzenie Nr 340/2017 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 13 listopada 2017 r. w sprawie powołania składu Wojewódzkiej Komisji Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Bydgoszczy
I Kadencja Wojewódzkiej Komisji ds.Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Bydgoszczy
Regulamin wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych w Bydgoszczy.
zdarzenie medyczne
klauzula informacyjna
informacja Rzecznika Praw Pacjenta