Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1972 ze zm.)
Podstawowe informacje
Ustawa weszła w życie 26 marca 2024 r. i określa:
- zasady wykonywania następujących zawodów medycznych:
- asystentka stomatologiczna;
- elektroradiolog;
- higienistka stomatologiczna;
- instruktor terapii uzależnień;
- opiekun medyczny;
- optometrysta;,
- ortoptystka;
- podiatra;
- profilaktyk;
- protetyk słuchu;
- technik farmaceutyczny;
- technik masażysta;
- technik ortopeda;
- technik sterylizacji medycznej;
- terapeuta zajęciowy,
- zasady ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących ww. zawody medyczne,
- zasady odpowiedzialności zawodowej osób wykonujących ww. zawody medyczne.
Jednym z warunków wykonywania zawodu medycznego jest posiadanie wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego.
Rejestr prowadzony jest z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Centrum e-Zdrowia pod adresem: rizm.ezdrowie.gov.pl.
Zawód medyczny można wykonywać od dnia uzyskania wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego.
Osoby, które w dniu 26 marca 2024 r. spełniały warunki uprawniające do uzyskania wpisu do rejestru mogą wykonywać zawód medyczny do 26 marca 2025 r. bez uzyskania wpisu do rejestru.
Osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy tj. przed dniem 26 marca 2024 r. uzyskały tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera lub równorzędny na kierunku studiów w zakresie, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 46 ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, niezbędnym do wykonywania zawodu medycznego i w okresie 1 roku przed dniem wejścia w życie ustawy wykonywały czynności zawodowe przewidziane dla tego zawodu oraz spełniają warunki określone w art. 2 ust. 1 pkt. 1-4 ustawy, stają się osobami wykonującymi zawód medyczny w rozumieniu ustawy i przysługuje im prawo wpisu do rejestru.
Wniosek o wpis do rejestru
Wniosek o wpis do rejestru składa się wypełniając formularz w systemie. Do wniosku należy dołączyć odwzorowania cyfrowe (wyraźne skany lub zdjęcia) dokumentów potwierdzających wykształcenie lub kwalifikacje wymagane do wykonywania danego zawodu medycznego, zgodnie z ustawą.
Złożenie wniosku o wpis do rejestru podlega opłacie w wysokości 100 zł.
Opłatę, stanowiącą dochód budżetu państwa, uiszcza się przy wypełnianiu wniosku przez usługę Paybynet lub po złożeniu wniosku przelewem na konto:
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
nr: 56 101010780000422231000000
NBP O/O Bydgoszcz
(w tytule prosimy o wskazanie numeru wniosku, którego dotyczy opłata).
Pomoc techniczna
Pomoc techniczną w zakresie rejestru można uzyskać telefoniczne pod numerem 19 239 oraz mailowo pod adresem: .
Pomoc świadczona jest całodobowo, przez 7 dni w tygodniu (również w święta).
Instrukcje dotyczące rejestru są dostępne pod adresem: https://rizm.ezdrowie.gov.pl/howToUseRizm.
Ustawiczny rozwój zawodowy
Osoba wykonująca zawód medyczny ma prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację swojej wiedzy i umiejętności zawodowych. Ustawiczny rozwój zawodowy może być realizowany przez kształcenie podyplomowe lub doskonalenie zawodowe.
Ustawiczny rozwój zawodowy odbywa się w 5-letnim okresie edukacyjnym, który rozpoczyna się z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym osoba wykonująca zawód medyczny uzyskała wpis do rejestru.
Dopełnienie przez osobę wykonującą zawód medyczny obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego polega na uzyskaniu w okresie edukacyjnym co najmniej 200 punktów edukacyjnych za udział w wybranych formach ustawicznego rozwoju zawodowego, w tym 120 punktów edukacyjnych za udział w kursie doskonalącym.
Szczegółowe informacje dotyczące przyznawania punktów edukacyjnych określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 kwietnia 2024 r. w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących niektóre zawody medyczne (Dz. U. z 2024 r., poz. 674).
Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego powołał, odrębne dla poszczególnych zawodów medycznych, zespoły ekspertów, które są w trakcie opracowywania programów kursów doskonalących i kwalifikacyjnych.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego pod adresem: https://www.cmkp.edu.pl/.
Osoba wykonująca zawód medyczny dokumentuje ustawiczny rozwój zawodowy w karcie rozwoju zawodowego, którą wydaje Wojewoda.
Wniosek o wydanie karty rozwoju zawodowego – załącznik 1 (16,45KB)
Klauzula informacyjna RODO - załącznik 2 (194,33KB)
Wypełniony wniosek należy przesłać do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy na jeden z poniższych sposobów:
- poczta elektroniczna na adres:
w temacie wiadomości należy wpisać: Karta rozwoju zawodowego – (tu wpisać nazwę zawodu medycznego)
- e-doręczenie na adres: AE:PL-94509-98067-REWJG-25
aby skorzystać z tego sposobu, należy założyć skrzynkę do e-Doręczeń. Szczegółowe instrukcje są dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/e-doreczenia/najwazniejsze-informacje-dla-obywatela
- przesyłka pocztowa na adres:
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Wydział Zdrowia
ul. Jagiellońska 3
85-950 Bydgoszcz
Wypełnioną kartę rozwoju zawodowego należy przekazać Wojewodzie w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zakończenia okresu edukacyjnego w celu potwierdzenia dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego.
Numery telefonu do kontaktu w sprawach merytorycznych:
(52) 349 78 71
(52) 349 74 46
(52) 349 74 55
(52) 349 74 78
(52) 349 74 42